Termomodernizacja

Termomodernizacja

Wymiana powietrza jest niezbędna dla zdrowia, komfortu i bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniach, jak również dla ochrony mieszkań przed niekorzystnym wpływem nadmiernej wilgoci; wszyscy się z tym zgadzają.

Powietrze, środowisko, które nas otacza, odgrywa równie znaczącą rolę co pożywienie. Jednak jest na tyle niezauważalne i w zasadzie tak łatwo dostępne, że często się o nim zapomina. Niestety również podczas sporządzania projektów renowacji. Wentylacja odgrywa bardzo ważną rolę, lecz jej zastosowanie nie jest niestety tak spektakularne jak nowe ocieplenie, tynki czy okna. Również w trakcie podejmowania decyzji finansowych związanych z renowacją pomieszczeń mieszkalnych właściciele czy lokatorzy nie zwracają na wentylację należytej uwagi. Celem renowacji jest ograniczenie wydatków na energię, a szczególnie na ogrzewanie. Obecnie więc kładzie się akcent szczególnie na izolację termiczną i na przystosowanie systemu ogrzewania do nowych potrzeb.

Zapominanie o sprawnym systemie wentylacji może doprowadzić w okresach grzewczych do przymusowego wietrzenia przez otwieranie okien i niekontrolowanej, nadmiernej wymiany powietrza. W wyniku takiego działania można doprowadzić do utraty wszystkiego co mogło zostać zaoszczędzone w wyniku izolacji fasad i zastosowania podwójnych szyb.

Do przeprowadzenia mądrej termomodernizacji potrzebna jest znajomość wentylacji tak, aby w rezultacie otrzymać zdrowe i świeże powietrze w odpowiednim miejscu i czasie przy wykorzystaniu minimum energii.

Renowacja a wentylacja

Renowacja ma na celu polepszenie warunków życia. W tej dziedzinie, wpływ wentylacji jest niebagatelny - przecież spędzamy ponad połowę czasu w swoim mieszkaniu. Jakość powietrza znajdującego się w pomieszczeniach ma zasadnicze znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia. Chcemy mieć ochronę przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego; wybór nowych środków wentylacji powinien uchronić przed przenikaniem nadmiernych dźwięków i powstawaniem nadmiernych przeciągów.

Odpowiednia wentylacja przeciwdziała wilgoci a przez to pogarszaniu stanu budynku.

Potrzeby.

Zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniach można podzielić na dwie główne kategorie: zauważalne i niezauważalne. Te pierwsze oznaczają zanieczyszczające wyziewy, które natychmiast powodują nieprzyjemne zapachy, kondensacje na szybach itp. Osoby przebywające w mieszkaniu są dostatecznie zaalarmowane aby przeciwdziałać tym zjawiskom przy pomocy dostępnych środków - najczęściej próbują przyspieszać wentylację poprzez otwarcie okna itp. W drugiej kategorii pozostają wszystkie zanieczyszczenia niezauważalne to znaczy te związane z metabolizmem osób, zwierząt domowych, roślin oraz z niektórymi czynnościami takimi jak suszenie bielizny czy gotowanie. Mało kto unoszące się zapachy znad pysznego dania będzie traktować jako zanieczyszczenie mieszkania w wilgoć, która po kondensacji na chłodnych częściach ścian stanie się przy braku wentylacji pożywką dla pleśni.

Ryzyko związane z kondensacją

Po przeprowadzeniu renowacji ustanawia się nowa równowaga powietrzno wodna i termiczna, pomieszczenie jest bardziej szczelne, izolacja termiczna ścian może doprowadzić do powstawania mostków termicznych, które zimą posiadają znacznie niższą temperaturę - są to główne punkty kondensacji, a szyby, które stały się izolatorami przestały spełniać, dla reszty budynku rolę tarczy ochronnej przeciwko kondensacji.

Copyright © Instalbud 2006    :::   Projekt i realizacja COMZIT - tworzenie stron www