ABC wentylacji

ABC wentylacji

W pomieszczeniu powinna być nie tylko właściwa temperatura, ale również wilgotność. Optymalne warunki panujące w mieszkaniu to temperatura 20-22oC i wilgotność 40-60%. Gdy jest za sucho, łatwo zapaść na infekcję dróg oddechowych. Pękają drewniane meble, farba na obrazach, tkaniny stają się kruche i łatwo ulegają uszkodzeniom. Na plastikowych wykładzinach, ubraniu utrzymują się ładunki elektryczne, które powodują nieprzyjemne "porażenie", a nawet mogą uszkodzić podzespoły elektryczne komputera lub telewizora.

Natomiast nadmiar wilgoci sprawia wrażenie duszności, na szybach skrapla się woda. Drewno pęcznieje, może zacząć gnić, pojawia się grzyb. Wilgotność powietrza określana w procentach, to tzw. wilgotność względna, czyli stosunek rzeczywistej zawartości pary wodnej do maksymalnej, jaką może zawierać powietrze w określonej temperaturze bez jej skroplenia (stan nasycenia). Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej może się w nim "rozpuścić" pary wodnej, która skropli się przy schładzaniu po przekroczeniu, tzw. punktu rosy.

Przykładowo powietrze o temperaturze 20oC i wilgotności względnej 50%, zawiera 8,8 g/m3 pary wodnej, po obniżeniu temperatury do 15oC, wilgotność wzrośnie do 70%, a przy temperaturze 9oC osiągnie 100% i część pary się skropli. Podwyższając temperaturę do 25oC, wilgotność obniży się do ok. 35%. Gdy na zewnątrz panuje 10 stopniowy mróz, wilgotność w mieszkaniu może spaść poniżej 15%.

Wilgotność powietrza mierzy się za pomocą wilgotnościomierzy (włosowe, sprężynowe). Nawilżania wymagają mieszkania w domach wielorodzinnych z centralnym ogrzewaniem i z nieszczelnymi oknami. Napływ zimnego powietrza powoduje naturalną wentylację, która usuwa na zewnątrz parę wodną powstającą w czasie kąpieli i gotowania. Przy bardzo szczelnych oknach potrzebna jest wentylacja.

[...] Dom-Budownictwo nr 42/99 "Gazeta Wyborcza"

Copyright © Instalbud 2006    :::   Projekt i realizacja COMZIT - tworzenie stron www