Klimatyzatory typu split i multi - split

Klimatyzatory typu split

Pracują ciszej niż okienne dzięki "podziałowi" urządzenia na dwie części: głośno pracujący agregat sprężarkowo - skraplający umieszcza się na zewnątrz domu, a wewnątrz montuje się tylko cichy odbierający ciepło parownik.

Agregat można zamontować na ścianie zewnętrznej, dachu, a nawet na balkonie. Parownik może być zamontowany na ścianie lub w nią wpuszczony, ustawiony na podłodze, podwieszony pod stropem. Może być wmontowany w sufit podwieszany. Wtedy od strony pomieszczenia widoczne będą tylko kratki nawiewna i wywiewna. Powietrze krąży pomiędzy nimi a parownikiem kanałowym o długości maks. 5 m. Pracą takiego klimatyzatora steruje się za pomocą pilotów przewodowych lub bezprzewodowych. Można w ten sposób np. włączać i wyłączać urządzenie, ustawiać kierunek nawiewanego powietrza, ustawiać temperaturę oraz prędkość wentylatora.

Zaletą splitów jest to, że głośno pracujący agregat jest umieszczony na zewnątrz domu; wadą - że szpeci elewację przy tym pomieszczeniu, które klimatyzuje.

UWAGA: Klimatyzatory kanałowe - nie nadają się do mieszkań, rzadko też stosuje się je w domach jednorodzinnych, (bo wymagają wbudowania w sufit podwieszany, stąd zresztą ich druga nazwa - klimatyzatory międzystropowe). Dobre do biur i innych dużych obiektów.

Klimatyzatory typu multi - split.

Mają budowę podobną do splitów, z tą różnicą, że do jednego agregatu zewnętrznego podłączonych jest kilka części wewnętrznych, które można umieścić w różnych pomieszczeniach. W każdym pokoju można je ulokować inaczej: umieścić na ścianie, postawić na podłodze, schować w suficie podwieszonym itd.

Pracą klimatyzacji typu multi - split można sterować za pomocą pilotów - do każdej części wewnętrznej przeznaczony jest jeden pilot. Zaletą tych klimatyzatorów jest to, że kilka części wewnętrznych obsługuje jeden agregat, który można umiejętnie zamaskować np. na balkonie lub dachu domu.

Copyright © Instalbud 2006    :::   Projekt i realizacja COMZIT - tworzenie stron www